Başörtülü yazardan “Kız okulları da açabilmeliyiz” diyen bakana ‘itiraz’

Ayşe Baykal

Olmuyor cemaatimüslimin, olmuyor.

Geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı bir programda kız çocuklarının okullaşma oranıyla ilgili olarak şöyle bir yorumda bulundu: “Kız çocuklarını okula göndermeyen ailelerin en baştaki argümanı, ‘Ben çocuğumu erkeklerle birebir okula göndermek istemiyorum’ oluyor. O vakit veliyi ikna etmek için gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz.”

Kamuoyunda epeyce geniş reaksiyon gösterilen bu açıklamaya Büyük Birlik Partisi Genel Lideri Mustafa Destici, “Milli Eğitim Bakanımızın kız çocuklarımız için müstakil okullar açılmasıyla ilgili teklifine tereddütsüz katılıyor ve destekliyorum. Laiklik ismi altında buna karşı çıkanların asıl niyetlerinin inanç-din düşmanlığı olduğunu biliyoruz. Binaenaleyh onların zırvalarına aldırmadan çalışmalar hızla başlatılarak önümüzdeki eğitim öğretim yılında hayata geçirilmelidir. Okullarımızın hangi tıpta ve ne formda olacağına TBMM, seçilmiş Cumhurbaşkanı ve hükümet, çocuklarımızın hangi okula gideceğine de aileleri ve kendileri karar verir. Hayatımızı, eğitim sistemimizi, üniversitelerimizi ya da hastanelerimizi emperyalist Batı’ya ya da sola nazaran dizayn etmek zorunda değiliz.” biçiminde yapmış olduğu açıklamayla dayanak verdi.

Destici’nin iktidara verdiği takviyede kullandığı kışkırtıcı lisana şiddetle itirazım var. Vatan hainliği ve din düşmanlığı üzerinden insanları susturmaya çalışmak da nedir? Gına geldi bu şekil söylemlerden…Benim de itirazım var, din düşmanı mı oluyorum artık? Ya da vatan haini mi? Yoksa her ikisi birden mi oluyorum? Ne oluyoruz yahu?

“İTİRAZIM VAR”

Ben öncelikle Sayın Tekin’e ailelerin taleplerini lisana getirdiği için teşekkür etmek istiyorum. Lakin anlayamadığım şey ülkemizde hâli hazırda eğitim-öğretim veren kız ve erkekler için farklı ayrı ortaokullar ve liseler var… Yani bu kümesi çıkardığımızda yalnızca üniversitelerde ve ilköğretimin birinci dört yılında karma eğitim var. Sanırım gaye ilköğretimden itibaren kız ve erkek çocuklarını ayırmak… Şayet bu türlü ise buna benim de itirazım var.

Açıkçası bu türlü bir talebin ailelerden fazla cemaatlerden geldiğini düşünüyorum. İçinde bulunduğum toplumu bu varsayımı yürütecek kadar tanıyorum.

Seçimden evvel bir yazı kaleme almıştım. Yazımda iktidarı gerek siyasi gerek gayri resmi iş birlikleri sebebiyle eleştirmiş “Din ve klasiklik ismi altında, bayanların tahakküm altına alınmaya çalışıldığın” söz etmiştim. Yusuf Tekin ve Mustafa Destici’nin açıklamalarından sonra bu kaygımda ne kadar haklı olduğumu bir sefer daha anlamış oldum.

Ne ailelerin çocuklarına vermek istediği eğitime ne de insanların cemaat mensubiyetine karşıyım. Fakat Ak Parti iktidarında cemaatlerin asıl gayelerinden uzaklaştığını herkes kadar ben de görebiliyorum. İstisnalar olmakla birlikte birçok holdingleşti. Maddi güçleri arttıkça tesir alanlarını genişletmek istiyorlar.

Özellikle dikkatimi çeken bir konu ise çabucak hemen hepsi birbiriyle hengameli, reddiyeler havalarda uçuşuyor. Faiz, liyakat, gelir adaletsizliği konularında iktidara itirazları yok fakat nedense kelam konusu bayan olunca birden birleşiyorlar. Bu birleşmedeki ortak maksat; “Kadını toplumdan izole etmek.” Bu konuda iktidara baskı yapmaktan da çekinmiyorlar. İktidarın yapması gereken bu baskıya muhakkak boyun eğmemek olmalıdır.

Sayın Tekin’e buradan seslenmek istiyorum. Husus ve alandaki yansıması ile ilgili ne kadar bilgisi var bilmiyorum ancak mevcut sistemde esasen kız çocukları ilköğretim üçüncü ve dördüncü sınıftan itibaren resmi olmayan Kur’an kurslarında dini eğitim alması gayesiyle, resmî okullardan alınarak açık ilkokul ve ortaokullara kaydettirilip online imtihanlara girerek/girdirilerek ilköğretim diploması alıyor. Yani maalesef kız çocukları bir halde resmi eğitimden uzaklaşmış durumda (Arzu ederlerse Bakan Bey’e örnekleriyle birlikte ayrıntılı bilgi verebilirim). İlköğretim ve lise imtihanları gerekçesiz olarak online yapılıyor.

Çocukluğundan prestijin dindar etrafta yaş alan biri olarak, siyasetten bağımsız ve açık yüreklilikle topluluğuma söylemek istediklerim var…

İki cinsin ortasına küçük yaşlardan itibaren kalın duvarlar örerek ne kızların ne de toplumun namusunu korumuş olursunuz. Kız çocuklarını korumak bu türlü bir şey değil. Kendi adıma konuşmam gerekirse ben vaktinde bana örülen bu duvarı aşamadım… Bir taraftan kız ve erkek çocuklarını birbiri için tehlikeli varlıklar olarak göstereceksiniz başka taraftan bu şahıslardan sağlıklı toplumsal alakalar ve aile kurmasını bekleyeceksiniz. Olmuyor cemaatimüslimin, olmuyor.

Normalleştirilmeyen ve gereğinden fazla muhafazacı davranılan her şey -hangi kutsal ismine olursa olsun- dönüp dolaşıp tekrar bireye ziyan veriyor.

Toplumsal sistem ve din; kız ve erkek çocuklarının küçük yaştan itibaren birbirini tehlikeli görerek yetişerek korunmaz. Ahlaklı kız ve erkek çocuklar yetişerek korunur.

Ve sevgili kız çocuğu sahibi aileler;

Bazı hocaların çıkıp vaazlarında size çıkışmasına bakmayın… Emin olun ki; sizin çocuklarınıza göstermedikleri hatta sizin de kendi çocuklarınıza göstermenizi istemediği esnekliği ve anlayışı, kelam konusu kendi kızları olunca ziyadesiyle gösteriyorlar… Kızlarınızı sahiden korumak istiyorsanız lütfen, kız çocuklarınızın üzerinde kimsenin kelam sahibi olmasına müsaade vermeyin.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir