CHP’li Salıcı: Erdoğan kimsenin burnu kanamadan gidecektir

CHP Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Adayı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul’da yabancı basın yayın kuruluşlarının çalışanlarıyla bir ortaya geldi. Millet İttifakı’nın seçim güvenliğine dair çalışmalarını anlatan Salıcı, Türkiye genelindeki yaklaşık 192 bin sandığın tümünde ittifak olarak sandık sorumlusu bulunduracaklarını ve ıslak imzalı tutanakları da kendi kurdukları sistemde bir ortaya getirerek sonuçları Yüksek Seçim Konseyi’nden gelen sonuçlarla karşılaştıracaklarını söyledi.

İttifak olarak seçim gecesi “erken değil gerçek sonuç” aktarmaya odaklandıklarını belirten Salıcı, cumhurbaşkanlığı seçim sonucunu gece yarısından sonra saat 1:00-2:00 üzere, milletvekilliği seçimlerinin sonuçlarını da 15 Mayıs sabahı almayı beklediklerini söz etti.

‘AA’DAN GELEN DATALAR BİZİ BAĞLAMIYOR’

BBC Türkçe’nin aktardığına nazaran Salıcı “AA geçmiş periyotlarda seçim günü yapmış olduğu açıklamalarla iktidarın siyasi aparatı olduğunu göstermiştir. Hasebiyle AA’dan gelen bilgiler bizi bağlamıyor. Her seçim gecesi Türkiye’de şöyle başlıyor: datalar yayınlanabilir dendikten sonra Adalet ve Kalkınma Partisi’nin açık orta önde olduğu vilayetler ekrana gelmeye başlıyor, sonra gecenin ilerleyen saatlerine gerçek o oylar düşüyor. Bu muhalefete ‘kaybettik’ duygusu vermek için yapılıyor” diye konuştu.

‘ERDOĞAN İKTİDARA NASIL GELDİYSE O DENLİ GİDECEK’

Gazetecilerin, seçimin güvenliğine dair seçmenlerde bir korku olduğuna yönelik yorumlarına karşılık Salıcı, büyük bir olumsuzluk beklemediklerini ve planlarını buna nazaran yapmadıklarını söyledi; “Biz rastgele bir oldu bitti olmayacağı kanaatindeyiz. Türkiye demokratik geleneği olan bir ülke. Bu coğrafyada tek partiden çok partili hayata kimsenin burnu kanamadan geçilmiştir. Türkiye bu olgunluğu göstermiş bir ülke. 2002 yılında Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara gelirken nasıl kimsenin burnu kanamadan geldiyse, giderken de kimsenin burnu kanamadan gidecektir.”

‘SEÇİM GÜNÜNE DARBE DİYEN BİR BAŞ SEİM GÜVENLİĞİ PROBLEMİDİR’

Seçim güvenliğinin yalnızca oy sayımı ve sandık güvenliğinden oluşmadığına, seçime giden sürecin de inançlı olması gerektiğine değinen Salıcı, “SADAT da bir seçim güvenliği problemidir, siyasetin gergin ortamda seçime gidiyor olması de bir seçim güvenliği problemidir, seçim gününe darbe diyen bir baş da seçim güvenliği sorunudur ve o kişinin İçişleri Bakanı olması da bu sorunun ne kadar büyük bir boyutta olduğunu gösterir” dedi.

‘SANDIK GÖREVLİLERİMİZ SANDIKLARIN ÜZERİNE OTURACAK’

Seçim gecesi oy sayımı sırasında yahut sonrasında elektrik ya da bağlantı sistemlerinde yaşanabilecek aksiliklere dair bir planları olup olmadığı da sorulan Salıcı; “Oy sayımını engelleyecek bir durum oldu, diyelim elektrikler kesildi, o vakit sandık görevlilerimiz sandıkların üstüne oturarak o sandığı koruyacak, sayımı durduracak ve uygun şartlar sağlanana kadar o sayım yapılamayacaktır” dedi.

Seçimlere dair yaptırdıkları anketlerin de sorulduğu Salıcı “Cumhurbaşkanlığı seçimini birinci çeşitte kazanıyoruz ve çoğunluk da muhalefete geçiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir