Güney Kore hükûmeti “yalnız ölümlerle” mücadele ediyor: En çok orta yaşlı erkekler yaşıyor

Güney Kore’de hükûmet, son yıllarda çok sayıda orta yaşlı insanın yalnız yaşarken konutunda hayatını kaybettiği ve günlerce bulunamadığı “yalnız ölüm” sıkıntısıyla çaba etmeye çalışıyor. 

CNN’de yer alan habere nazaran, Güney Kore maddelerine nazaran yalnız yaşayan, ailesi ve akrabalarıyla münasebeti olmayan, intihar ya da hastalık nedeniyle hayatını kaybeden bir kişi, öldükten sonra bir müddet de bulunamayınca “yalnız ölüm” olarak kayıtlara geçiyor.

Ülkede son yıllarda “yalnız ölümlerin” artması dikkati çekmeye başlarken bu durumun ardında nüfus krizi, toplumsal hizmetlerdeki uçurum, yoksulluk ve toplumsal izolasyon olduğu belirtildi. Tüm bu sıkıntıların Covid-19 pandemisi sonrası arttığı tespit edildi.

Güney Kore hükûmeti, Yalnız Mevt Tedbire ve İdaresi yasası çıkararak her beş yılda bir yalnız ölümlerin önlenmesi için adımlar atılması kararı aldı.

Hükûmet raporları, yalnız ölümlerin orta yaşlı ve yaşlı erkeklerde daha sık görüldüğünü belirtirken 2021 yılında yalnız vefat yaşayan erkeklerin sayısı bayanların 5.3 katı çıktı. 

Geçen yıl yalnız ölen şahısların yüzde 60’ını 50-60 yaş kümesi oluştururken 20-30 yaş kümesinde bu oran yüzde 6 ila 8 ortasında oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir