Hastanede çocuk istismarı: ‘Manevi tazminatı’ bakanın kardeşi yatırdı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ait Esenler Medipol Hastanesi’nde bir çocuğun istismar edildiği ve olayın aileye ‘manevi tazminat’ ismi altında 150 bin TL’lik bir mukavele imzalatılarak kapatıldığı ortaya çıktı.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine nazaran, İstanbul’da 6 yaşındaki C.A. 2019 yılında boğaz ağrısıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sahibi olduğu Esenler’deki Medipol Hastanesi’ne gitti. Doktor geniz eti büyümesi tanısı koyarak röntgen istedi. C.A. röntgen odasına girdi. o esnada röntgeni çeken vazifeli Ahmed Cihad Öz tarafından istismar edildi.

Olay polise intikal etti. Olayın polis telsizlerinde geçmesi üzerine pek çok gazeteci hastaneye geldi. Lakin vazifeliler bu türlü bir olayın olmadığını, “yanlış ihbar” diyerek gazetecileri uzaklaştırdı. Lakin yapılan incelemeler olayın gerçek olduğunu gösteriyordu. Gözaltına alınan Ahmet Cihad Öz tutuklandı. Fail Ahmed Cihad Öz, Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı ve 22 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

İTİBAR TAAAHHÜTLÜ SÖZLEŞME

Bu süreçte Medipol Sıhhat Grubu’nda yönetici olarak misyon yapan şimdilerde ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Sevgi Yiğit ve Fahrettin Koca’nın kardeşi çocuğun ailesiyle görüşmeler yaptı. Yetkililer hastanenin isminin duyulmasını engellemeye çalıştılar ve o devir travma yaşayan aile ile masaya oturdular. Manevi tazminat ismi altında bir mukavele yapıldı. Kontratta aileye 150 bin TL ödeneceği belirtildi. Fakat kontratta yer alan şu unsur Medipol ismini müdafaa, olayı örtbas etme eforunu gözler önüne serdi:

“Görsel ve işitsel basın yayın araçları ile çeşitli toplumsal medya siteleri ve paylaşım ortamlarında, olaya ait olarak gerek Medipol ve gerekse Medipol Üniversitesi ve kurumları aleyhine yayınlanan haber, röportaj, beyan, demeç ve bildirilerin bir kısmında emeli aşan halde, haksız ve kusurlu beyanlarda bulunduklarını ve Medipol’ü suçladıklarını, fakat bundan pişmanlık duyduklarını, bundan sonraki süreçte, bu olayla ilgili olarak hiçbir biçimde Medipol’e yönelik bir suçlama, açıklama ve eylemsel paylaşım yapmayacaklarını, mevcut paylaşımların ve kayıtların, yasal hakları kapsamında, bilhassa toplumsal medya ile başka internet sayfalarından kaldırılması ya da silinmesi konusunda çaba göstereceklerini, kabul, beyan ve taahhüt ederler.”

PARAYI ÖZER KOCA YATIRDI

Söz konusu para ailenin hesabına 21 Mayıs 2021 tarihinde yatırıldı. Parayı yollayan ise Medipol Hastanesi Mütevelli Heyetinde de yer alan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kardeşi Özer Koca’ydı.

SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Sanığa verilen ceza İstinaf ve Yargıtay’da onandı. Fakat onama kararına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı itiraz etti ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu geçen aylarda sanık Öz hakkındaki kararı bozdu. Belge mahallî mahkemeye geri döndü. Mahkeme bozma kararını kabul ederek 13 Nisan’da görülen duruşmada sanığı tahliye etti. Mağdur çocuğun ise 5 yıl sonra bir defa daha İsimli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar verildi. Duruşma tutanaklarında yer alan sözlere çocuğun ailesi bu karara itiraz etti. Çocuğun babası beyanında, “Olayın üzerinden 5 yıl geçti. Çocuğum sayısız tedavi gördü” dedi. Mahkemenin kararıyla 5 yıldır tedavi gören C.A. İsimli Tıp Kurumu’na gönderilecek ve o travmayla bir kere daha baş başa bırakılacak.

‘MARKA PAHASINI KORUMAK İÇİN’

İddiaların odağındaki mağdur aile konuşmak istemedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca iddialar hakkında konuşmak istemedi. Koca’ya çok yakın bir isim, “Yapılan mukavele hastanenin marka bedelini korumak için” dedi. “Hangi şirketin marka pahası bir çocuktan üstün olabilir ki” diye sorduğumuz yakın isim, “Hiçbir şirketin” formunda karşılık verdi.

Ailenin hesabına parayı yatıran Özer Koca da bir yakınına yaptığı açıklamada, “para yolladığını hatırlamadığını, kontrat içeriğinden de bilgisi olmadığını” belirtti. O devir Medipol Sıhhat Grubu’nda yönetici olarak misyon yapan şimdilerde ise Cumhurbaşkanı danışmanı Sevgi Yiğit ise, “Aileyi birkaç sefer ziyaret ettim. Lakin imzalanan kontrattan ve paradan haberim yok” dedi. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir