İtalya dört firari mahkum için harekete geçti

İtalyan ANSA ajansının haberine nazaran, Milano’daki Cesare Beccaria cezaevinde 25 Aralık’ta gerçekleşen firarın akabinde kısa mühlet içinde 2 mahkum, ailelerinin yardımıyla yakalanırken dün de 1 mahkum teslim oldu.

Cezaevlerinden sorumlu Adalet Bakan Yardımcısı Andrea Ostellari, firari mahkumları yakalamaya yakın olduklarını söz etti.

Diğer yandan, Milano Cumhuriyet Savcılığı ve Çocuk Hataları Soruşturma Savcılığının olayla ilgili cezaevindeki soruşturma ve incelemelerinin devam ettiği aktarıldı.

7 mahkumdan 4’ünün reşit, 3’ünün 18 yaşın altında, 5’inin İtalyan, 1’inin Ekvadorlu, 1’inin de Faslı olduğu öğrenildi.

Yaşları 17-19 ortasında değişen mahkumların, futbol alanındayken, tatil günü olması münasebetiyle çalışan gardiyan sayısının az olmasından yararlanıp kaçtığı belirtildi.

Bu ortada, firar olayın akabinde birtakım hücrelerde çıkarılan yangınlara müdahale eden 4 güvenlik görevlisinin de dumandan etkilendiği kaydedildi.

Olay ülke genelindeki çocuk ceza infaz kurumlarındaki doluluk problemini ve şartlarını da tekrar gündeme getirdi. Beccaria cezaevinin kapasitesinin 375 olduğu ancak halihazırda 389 mahkumun bulunduğu aktarıldı.

Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Matteo Salvini de çocuk ceza infaz kurumları üzerine daha fazla düşünmeleri gerektiğini açıkladı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir