Kedinin ısırdığı veteriner hekim, kuduz aşısı bulamadı

Bursa’da tedavi ettiği kedinin ısırdığı veteriner tabip, gittiği hastanede kuduz aşısı olmadığı için aşı yaptıramadı. 24 saat içinde kuduz aşısı yaptırması gereken veteriner, Bursa’da ve Balıkesir’de aşı bulamadı.

“EN YAKIN İLE YÖNLENDİRİLDİ”

Hastanede kuduz aşısının olmadığını gösteren belgeyi paylaşan Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Melike Baysal, şunları kaydetti:

* “Nilüfer ilçesinde 27.12.2022 tarihinde bir meslektaşımız, muayenehanesine getirilen bir kedi tarafından tırmalanmış ve ısırılmıştır. Kuduz aşısı yaptırmak isteyen meslektaşımız gerekli yerlere başvurduğunda Bursa’da kuduz aşısı bulunmadığı gerçeği ile yüzleşerek ‘Geçmiş olsun. 24 saat içinde kuduz aşısı yaptırmanız gerekiyor. En yakın ile gidip aşınızı yaptırın’ karşılığını almıştır.

* Bunun üzerine derhal Balıkesir’e ulaşan meslektaşımız orada da aşı bulunmadığı karşılığını almıştır. Ve 24 saat içinde olması gereken aşıya ulaşamamıştır. Bursa Veteriner Doktorlar Odası olarak vilayetimizde kuduz aşısı olmadığını dokümanları ile kamuoyuna açıklamaktan ötürü keder ve telaş duymaktayız. Hayvan sıhhati, refahı ve halk sıhhati için çalışan veteriner tabipler bile kuduz aşısına erişemiyorsa, 2023 yılına girmeye hazırlandığımız şu günlerde sağlıklı bir toplumdan bahsedebilir miyiz?”

Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Melike Baysal.

“HER GÜN BAŞTA KUDUZ OLMAK ÜZERE ZOONOTİK HASTALIKLARLA YÜZ YÜZEYİZ”

Hekimlerin yaşadığı zorluklara dikkat çeken Baysal, şöyle konuştu:

* “Bu vahim olay öteki gerçekleri de gözler önüne sermesi açısından kıymetlidir. Biz veteriner doktorlar her gün bu üzere tehditlerle yüz yüze çalışıyoruz. Klinikler, belediyeler, fakülteler, besin işletmeleri, tarım il-ilçe müdürlükleri üzere vazife yerlerimiz farklı da olsa, veteriner tabip ya da stajyer/intern veteriner doktor de olsak durum değişmemektedir. Hepimiz, her gün başta kuduz olmak üzere zoonotik (hayvandan beşere bulaşan) hastalıklarla yüz yüzeyiz.

* Toplum sıhhati ve hayvan refahı için ömrü desteklerken verdiğimiz ömür uğraşımızın görülmesini ve bizi hayattan koparabilecek tehditlerin yok edilmesini talep ediyoruz. Yaşatmak için yaşamamız gerekmektedir. Bu bizim en temel hakkımızdır. Teminatsız çalışma şartları hayatımızı tehdit etmektedir.”

“ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK VİLAYETLERİNDEN BİRİNDE KUDUZ AŞISINA ERİŞİLEMİYOR”

“Sağlık hizmeti verdiğimiz halde sıhhat çalışanı statüsünde değerlendirilmeyişimiz kabul edilemez bir durumdur” diyen Baysal, şöyle devam etti:

* “Ülkemizin en büyük vilayetlerinden birinde veteriner tabiplerin bile kuduz aşısına erişemediği bir durumda ortaya çıkması son derece çarpıcıdır. Toplum sıhhatini korumak ve hayvan refahını savunma misyonunu yerine getirme iradesindeki veteriner tabipler başta olmak üzere kuduz tehdidi altındaki her vatandaşımız, her nerede yaşıyorsa kuduz aşısına erişebilmelidir.

* Bundan sonraki süreçte, stajyer/intern veteriner tabipler ile klinisyen tüm doktorların kollayıcı gayeyle kuduz aşısı olmalarını sağlamak için girişimlerimizi başlattık, Türk Veteriner Hekimleri Birliği ile de bilgi paylaştık, süreci birlikte yürüteceğiz.

* Kollayıcı sıhhat hizmetlerinin merkezinde olan bir meslek kümesinin esirgeyici sıhhat hizmetlerinden mahrum tutulması kabul edilemez. Bu mevzuda yetkili mercilerden de hassaslık talep etmekteyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir