LGS tercih süreci bugün başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi imtihan sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih başvuruları, bugünden itibaren 19 Temmuz’a kadar yapılacak.

Adaylar, “merkezi imtihan puanı ile öğrenci alan okullar”, “yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar” ve “pansiyonlu okullar” olmak üzere üç kümede tercih yapacak.

Türkiye genelinde bu yıl 2 bin 492 liseye merkezi imtihan puanına nazaran öğrenci alınacak. İmtihanla öğrenci alan okullara toplam 206 bin 414 öğrenci yerleştirilecek. Anadolu liselerine 71 bin 22, fen liselerine 40 bin 470, toplumsal bilimler liselerine 10 bin 740, Anadolu imam hatip liselerine 42 bin 356, mesleksel ve teknik Anadolu liselerine 41 bin 826 kontenjan ayrıldı.

Merkezi imtihan puanı ile yerleştirme, imtihanla öğrenci alan fen liseleri, toplumsal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına merkezi imtihan puanı üstünlüğüne nazaran tercihler doğrultusunda yapılacak. Öğrenciler, imtihanla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecek.

Merkezi imtihanla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne nazaran tercihler doğrultusunda yerleştirme yapılacak.

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi imtihan puanının eşitliği halinde yerleştirme, sırasıyla Okul Muvaffakiyet Puanı (OBP) üstünlüğüne, 8, 7 ve 6’ncı sınıflardaki Yıl Sonu Muvaffakiyet Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine nazaran yaşı küçük olandan başlanarak yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir