Mahruze Keleş 5 yıl sonra değişti

Mahruze Keleş, 16 Ocak 2019’da pazarda karşılaştığı periyodun İBB Lider adayı Ekrem İmamoğlu’na, “Sana börek, kete yaparım lakin oy vermem” demişti.

“Senden oyunu değil, duanı istiyorum. Seçimi kazanacağım ve konutunuza geleceğim, böreklerinizi, ketelerinizi yiyeceğim, güç alıp, 5 yıl mecnun üzere çalışacağım” diyen İmamoğlu, 6 Ağustos 2019’da da Keleş’i konutunda ziyaret etmişti. Geçen 5 yılın sonunda fikri değişen Keleş, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde oyunu İmamoğlu’na vereceğini, kendine has üslubuyla açıkladı.

İmamoğlu’nun Keleş’e karşılığı, “Oy verse de vermese de insan sevilmez mi? Ben herkesi seviyorum. Oy verse de olur, vermese de olur. Ancak bugün ‘Oyumu vereceğim’ diyorsa, Allah razı olsun. Ben de ona layık olurum yani” oldu.

İmamoğlu ve Mahruze Teyze, yaklaşık 5 yıl sonra tekrar bir ortaya geldi. Mahruze-Hasan Keleş çifti, İmamoğlu’nu, ana menüsünde ketenin bulunduğu mükellef bir sofrada ağırladı. İmamoğlu, kendisini, “Senin için sabaha kadar yatmadım. Vallahi senin sevdiklerini daima yaptım” kelamlarıyla karşılayan Keleş’e sofrayı göstererek, “Ne hoş şeyler yapmışsın” halinde yanıtladı. Renkli sohbetin bundan sonrası özetle şöyle gerçekleşti:

Keleş: Tekrar kavuştuk Allah’a şükür.

İmamoğlu: Allah ayırmasın.

Keleş: Amin.

İmamoğlu. Maşallah düzgün gördüm sizi.

Keleş: Ben yeterliyim de adam hasta.

İmamoğlu: Niçin?

Hasan Keleş: Yaşlılık. O kadar rahatsızlık olacak.

KELEŞ’İN ANNESİYLE TELEFONDA KONUŞAN İMAMOĞLU:

“ALLAH’IN MÜSAADESİYLE MAHRUZE ABLA’NIN OYUNU ALMAYA GELDİK”

Sohbetin bu noktasında Mahruze Keleş’in annesi telefonla kızını aradı.

Keleş: Ana, sonra konuşalım. He ana. E kim gelecek, Belediye Liderimiz Ekrem İmamoğlu geldi. Bak, selamımı söyle diyor.

Telefonu alan İmamoğlu: Ellerinden öperim. Tanıştık annemle. Sağ ol anneciğim, sağ ol. Allah’ın müsaadesiyle Mahruze Abla’nın oyunu almaya geldik. Alıp gideceğiz. Yok yok, yeniden biz dua isteriz, diğer bir şey istemeyiz.

Keleş: Canın sağ olsun. Senin aha bu gelmen yetti bana zati. Senin aha bu güler yüzün, o denli gelmen, bu türlü alçak gönüllülüğün, milletle bu türlü açık açık konuşmam… Yani vallahi tatlı lisan, güler yüz… Cehennemi de buradan götürüyor, cenneti de aha bu lisanımız.

İmamoğlu: O denli öyle. Ne hoş söyledin.

Keleş: Her şeyi buradan götürüyoruz. Ne yapalım? Hepimizi Allah yarattı. Allah yaratmazsa biz buralara gelmezdik.

GAZETECİLER SORDU: “OY VERECEK MİSİNİZ?”

KELEŞ: “E DEDİM YA, ‘SENİNLEYİM’ DEDİM

Esprilerin ve kahkahaların havada uçuştuğu sohbetin son kısımlarında gazeteciler, Keleş’e, “Mahruze Hanımcığım, oy verecek misiniz? 2019’dan beri bu soruyu çok merak ediyoruz” sorusunu yöneltti. Keleş’in soruya cevabı, “E dedim ya, dedim ya. ‘Seninleyim’ dedim” oldu. Keleş, gazetecilerin ikinci olarak sorduğu, “Bu konuta pek çok isim girdi. Sayın İmamoğlu’yla olan ilişkiniz ne durumda artık” soruyu ise, “Valla bunun güler yüzü, tatlı lisanı kâfi. Benim oğlum üzere seviyorum. Diğerlerini bu türlü davet etsem gelmezlerdi. Telefon açsam, çabucak ‘Alo.’ Kendi çıkıyor. Benim kıza kan lazım olmuştu. Cenazemiz de vardı. Hastaneye yatmıştı, Zeynep Kamil’e. Ölümüzü bıraktık, çabucak Başkanımı aradım. Ne edeyim’ O yanı da aradım. Aramaz değilim. Oradan hiç ses çıkmadı. Bunu aradım, ‘Tamam Mahruze Abla’ dedi. Çabucak hastaneyi ayağa kaldırmış. Hastanede bana, ‘İmamoğlu senin neyin’ diye sordular. ‘Kardeşim’ dedim” halinde yanıtladı.

İMAMOĞLU: “OY VERSE DE VERMESE DE İNSAN SEVİLMEZ Mİ?”

Gazeteciler Keleş’e, “O vakit evvel gönlünüzü, artık oyunuzu mu kazandı” sorusunu yöneltince, İmamoğlu ortaya girip, “Önce duasını, sonra gönlünü, sonra oyunu” dedi. Keleş, İmamoğlu’nu, “Doğru, evet. Allah. Allah’a kurban olayım. Allah ne derse, o olur” kelamlarıyla onayladı. İmamoğlu ise, gazetecilerin, “Keteyi yediniz mi” sorusuna, “Aldım, aldım, otomobilime aldım” karşılığını verdi. İmamoğlu, Keleş ailesinin konutundan ayrılırken kendisine yöneltilen, “Herkesin oyunu alırım, demiştiniz dün de tekrar meydanlarda. En zor AK Parti seçmeni Mahruze Keleş’in de oyunu almış üzere görünüyorsunuz…” sorusuna da “Şöyle. Daima söylerim; beşere emek kıymetli. İnsanın gönlüne girmek kıymetli. İnsanın duasını almak değerli. Ben daima diyorum; evvel duasını alırsın, sonra gönlünü kazanırsın, sonra oyunu alırsın. Oy nasip. Yani ben şöyle… ‘Oyunu istiyorum. Oy oy oy…’ Yani oy verse de vermese de insan sevilmez mi? Ben herkesi seviyorum. Oy verse de olur, vermese de olur. Ancak bugün ‘Oyumu vereceğim’ diyorsa, Allah razı olsun. Ben de ona layık olurum yani” halinde yanıtladı.

Keleş, İmamoğlu’nu konutunun balkonundan el sallayarak uğurladı.

İMAMOĞLU VE KELEŞ’İN HİKAYESİ

31 Mart 2019 mahallî seçim kampanyasının temeline, “partisinin en az oy aldığı ilçelere ziyaretleri” oturtan İmamoğlu’nun pazarda karşılaştığı, o devirde 60 yaşında olan Mahruze Keleş ile yaşadığı diyalog, İstanbul kadar, tüm Türkiye’nin gündemine oturmuştu. İmamoğlu’nun siyasetçi olduğunu öğrenen Keleş, diyalogun başında hayat pahalılığından yakınmış ve CHP adayına nereli olduğunu sormuştu. İmamoğlu’ndan “Trabzon” yanıtını alan Keleş, “Ben de Gümüşhaneliyim” karşılığını vermişti. İmamoğlu’nun CHP adayı olduğunu öğrenen Keleş, “Sen Tayyip Erdoğan’a bağlı değilsen, sana oy yok” karşılığını vermişti. Keleş, İmamoğlu’nun, “Ben CHP’nin, İBB Lider adayıyım” demesi üzerine, “Yok yok, onlardan iş olmaz. Sana börek, kete yaparım lakin oy vermem” karşılığını vermişti. Bunun üzerine İmamoğlu, “Senden oyunu değil, duanı istiyorum. Seçimi kazanacağım ve konutunuza geleceğim, böreklerinizi, ketelerinizi yiyeceğim, güç alıp, 5 yıl mecnun üzere çalışacağım” karşılığını vermişti. İBB Başkanı olduktan sonra sözünü tutan İmamoğlu, 6 Ağustos 2019’da, Sultanbeyli Turgutreis Mahallesi’ndeki meskeninde ziyaret etmişti. İmamoğlu’nun akabinde, devrin İBB Lider adayı Binali Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Keleş ailesinin evien farklı başka ziyaretlerde bulunmuştu.

Video Link:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir