Manisa’da 18 bin 500 öğrenci ve öğretmen bu tesisleri gezdi

MANİSA (İGFA) – Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü ve Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Manisa’da eğitim gören öğrencilerin Atıksu Arıtma Tesislerinde suyun arıtılma süreçlerini ve sağlıklı bir biçimde tabiata deşarjını gezerek öğrenmeleri hedefiyle vilayet genelinde eğitim seyahatleri düzenlendi. Bu kapsamda Şubat ayı içerisinde 14 ilçede, 18 bin 500 öğrenci ve öğretmen MASKİ’nin başarıyla işlettiği atıksu arıtma tesislerini yerinde inceleyerek, atıksuların hangi basamaklardan geçtiğini öğrenme fırsatı buldu. MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik ve Atıksu Arıtma Dairesi Başkanlığından Şube Müdürleri Kürşat Kalemci, Onur Artan ve yetkili işçi 14 ilçede düzenlenen seyahatlere eşlik ettiler.

ÖĞRENCİLER SUYUN KIYMETİNİ DAHA UYGUN ANLADI

14 ilçede düzenlenen seyahat programlarına iştirak gösteren 18 bin 500 öğrenci ve öğretmene suyun hanelerden tesislere girişi, havalandırma havuzları, çökeltim havuzlarına kadar arıtım süreçleri ayrıntılı olarak anlatıldı. Daima Atıksu İzleme Üniteleri (SAİS) hakkında bilgi verildi. Her tesisin çıkış suyundan numune alınarak giriş ve çıkış suyu ortasındaki fark gösterildi, laboratuvarlarda yapılan çalışmalar ve SCADA sistemi üzerinden yapılan iş takibi hakkında da bilgilendirmelerde bulunuldu. Öğrencilerin merak ettiği sorular yanıtlandı. Ayrıyeten öğrencilere atıksu arıtma tesislerinde vazife yapan meslek kümeleri hakkında bilgi verildi.

“ÇEVRECİ TESİSLERİMİZİ GELECEK JENERASYONLARA ANLATMAK ÖNEMLİ”

MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, “İdaremiz ve Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle gelecek kuşakta etrafa hassaslık şuuru oluşturmak için manalı bir projeye imza attık. Projemiz kapsamında Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Cengiz Ergün’ün ‘Daha Pak Bir Manisa’ gayesi doğrultusunda yönetimimiz bünyesinde muvaffakiyetle işletilen atıksu arıtma tesislerimizde şubat ayı içerisinde 18 bin 500 öğrenci ve öğretmenimizi ağırladık. Öğrencilerimiz atıksu arıtma tesisi inceleme seyahatleri esnasında evsel nitelikli atık suların arıtılarak sağlıklı bir halde Gediz Ovası’na salınması ile ilgili tüm süreçleri yerinde gözlemleme talihi yakaladı. Tıpkı zamanda öğrencilerimiz kariyer seçimleri noktasında atıksu arıtma tesisi çalışma alanlarındaki farklı meslek kümelerini da görme fırsatı elde ettiler. Seyahatlere katılan öğrencilerimizin tamamı Büyükşehir Belediyemizin yeni eğitim hizmetlerinden biri olan MABEM Kart’ın da sahibi oldu. Çevreci tesislerimizi gelecek jenerasyonlara anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir