Matkap yerine kirli tişört göndererek dalga geçtiği ortaya çıktı

İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü takımları, liderliğini O.B. ile H.A.’nın yaptığı bir hata örgütünün, web dizayncı O.Ç.’nin hacklediği e-ticaret sitesi üzerinden alışveriş yapmak isteyen 500’e yakın mağduru, kendi oluşturdukları düzmece ödeme sitesine yönlendirip, 15 milyon lira dolandırdıklarını belirledi. Dolandırdıkları paraları kripto para borsasında akladıkları tespit edilen cürüm örgütüne yönelik 21 Ekim’de düzenlenen şafak operasyonunda 114 kuşkulu gözaltına alındı. Adreslerdeki aramalarda çok sayıda banka hesap kartı, cep telefonu, hard disk, ziynet eşyası ve ruhsatsız tabanca ele geçirilirken, şüphelilerin kripto cüzdanlarındaki 6 milyon TL’ye de el konuldu. Adliyeye sevk edilen, ortalarında O.B., H.A. ve O.Ç.’nin de bulunduğu 17 kuşkulu tutuklanırken, 37 kişi ise isimli denetim kaidesiyle hür bırakıldı.

HESAP SAHİPLERİNE MİNİMUM ÜCRET

Örgütün, kendilerine banka hesabı sağlayan bireylere ‘Fedai’ dediği ve taban fiyat meblağında maaş ödediği ortaya çıktı. Ayrıyeten şüphelilerin, teknik takipte polise yakalanmamak için birbirlerine ‘kartal’, ‘mumcu’, ‘pablo’ ve ‘teko’ üzere kod isimleri taktığı, telefon görüşmelerinde bu biçimde seslendikleri bildirildi.

MATKAP YERİNE TİŞÖRT GÖNDERMİŞLER

Örgütün e-ticaret sitesinde yayınladıkları ilanların düzmece olduğu belirlendi. Şüphelilerin, 700 liraya matkap ilanı verdiği, parayı aldıktan sonra eseri göndermedikleri belirtildi. Bir mağdurun bildiri göndermesi üzerine de şüphelilerden birinin üzerindeki tişörtü çıkarıp paketleyerek, kargoya verip gönderdiği tabir edildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir