Özgür Özel: Adaletin yanında duran Can Atalay bir an önce tahliye edilmeli

TBMM 28’inci Periyot, geçtiğimiz cuma günü Genel Kurul’da yapılan Ant İçme Merasimi ile başladı. TİP Hatay Milletvekili Can Atalay, Marmara Cezaevi’nde tutuklu olduğu için törene katılamadı.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, yaptığı yazılı açıklama ile, Atalay’ın tutukluluğunun Anayasa’ya karşıt olduğuna dikkat çekerken, tahliye edilmesi gerektiğini söz etti.

Özel’in açıklaması şöyle:

“ATALAY, SEÇİLMESİNE RAĞMEN, TAHLİYE EDİLMEMİŞ OLMASI NEDENİYLE MİLLETİN VEKALETİNİ ÜSTLENME MİSYONUNA BAŞLAYAMAMIŞTIR: 14 Mayıs seçimlerinin akabinde oluşan Türkiye Büyük Millet Meclisi, çalışmalarına bir milletvekili eksiğiyle 2 Haziran Cuma günü gerçekleştirilen ant içme merasimiyle başlamıştır. Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay, seçilmesine rağmen, tahliye edilmemiş olması nedeniyle milletin vekaletini üstlenme vazifesine başlayamamıştır.

TBMM’NİN VE TBMM’DE TEMSİL EDİLEN TÜM SİYASİ PARTİLERİN SIKINTISIDIR: Ülkemiz ‘tutuklu milletvekili’ gerçeğiyle yargının alabildiğine siyasallaştırıldığı Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında tanışmıştır. Can Atalay’ın hala tutuklu olması ülkemizin demokrasiye ve adalete olan gereksiniminde yıllardır milim ilerleme sağlanamadığını göstermektedir. Can Atalay’ın tahliye edilmemiş ve hasebiyle misyonuna başlayamamış olması, yalnızca kendisinin ve partisinin değil, TBMM’nin ve TBMM’de temsil edilen tüm siyasi partilerin problemidir.

ANAYASAYA KARŞIT BU TAVIRDAN BİR AN EVVEL GERİ DÖNÜLMESİNİ TALEP EDİYORUZ: Halihazırda tartışmalı ve siyasallaşmış bir yargı kararıyla tutuklu bulunan Can Atalay’ın millet iradesine karşın tahliye edilmemiş olmasını kabul etmiyor, anayasaya karşıt bu tavırdan bir an evvel geri dönülmesini talep ediyoruz.

ATALAY’IN ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR TAHLİYE EDİLİP YEMİN ETMESİ GEREKMEKTEDİR: TBMM’nin 30’uncu Liderinin 7 Haziran Çarşamba günü seçilmesi öngörülmektedir. Can Atalay’ın çarşamba gününe kadar tahliye edilip yemin etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Meclis Başkanlığı seçimi sakatlanacaktır ve seçilecek olan Meclis Liderinin meşruiyeti tartışmaya açılabilecektir.

SOMA’DA, ÇORLU’DA, HENDEK’TE MAĞDURLARIN VE ADALETİN YANINDA DURMUŞ OLAN CAN ATALAY BİR AN EVVEL TAHLİYE EDİLMELİDİR: Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ın Anayasanın 83’üncü unsuruna karşın tahliye edilmemesi, hukuk devleti prensibinin çiğnenmesi yanında geçen her gün yeni bir hak gaspına neden olmaktadır. Soma’da, Çorlu’da, Hendek’te mağdurların ve adaletin yanında durmuş olan Can Atalay bir an evvel tahliye edilmelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir