TBMM Başkanlığına iki partiden ortak aday

Gelecek Partisi ve Saadet Partisi TBMM Başkanlığı konusunda mutabakata vardı. İki parti ortak aday olarak Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun’u gösterme kararı aldı. Karar, partilerin resmi toplumsal medya hesaplarından ve temsilcileri tarafından da duyuruldu.

28’inci periyot milletvekillerinin yemin merasiminin yapıldığı 2 Haziran Cuma günü başlayan TBMM Başkanı adaylığı başvuruları, saat 24.00 prestijiyle sona erdi.

AKP İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Yeşil Sol Parti (YSP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Cihan Paçacı, DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ve Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun Meclis Lideri adayı oldu.

TBMM Genel Kurulu, bugün toplanarak 30. Meclis Başkanı’nı seçecek.

Gizli oyla yapılacak seçimde, birinci ve ikinci cinslerde üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy, üçüncü çeşitte ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye lider seçilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir