MOSSAD’a MİT darbesi: Casus şebeke çökertildi

MİT’in Ortadoğu ülkelerinden sorumlu 10 farklı grubundan oluşan İstihbarata Karşı Koyma (İKK) saha casusları, Mossad tarafından uzaktan çevrimiçi yönlendirme tekniği kullanılarak Türkiye’de yaşayan yabancılara yönelik istihbari haber alma, GPS aygıtı ile araç takibi, adrese dayalı Wi-Fi aygıtların belirlenerek şifrelerinin kırılması ve ikametgah adreslerinin tespit edildiğini belirledi. Ayrıyeten İsrail istihbaratının belirlediği bireylere yönelik fiziki takip yaptırarak amaç şahısların ikili buluşmalarının fotoğraflanması ve nezaret altına alınması üzere faaliyetleri evraklı tespit etti.

SİBER EĞİTİM KULHARİ’DEN
Sabah’tan Abdurrahman Şimşek’in haberine nazaran, İstanbul’da İsrail ismine çalışan istihbarat elemanlarına, uzaktan siber eğitim ve teknik takviye hizmetlerini ise Tel Aviv merkezli casus yazılım firması, Cyberintellingence İnternational Private Ltd’in yöneticisi 8 Ekim 1999 doğumlu Priyanshi Patel Kulhari veriyordu. Mossad’a çalışan siber istihbarat uzmanı Kulhari, İstanbul’daki casuslarla daima irtibat halindeydi. Maksat şahısların telefonlarına casus yazılımlarla nasıl sızılacağını, hangi haberlerin linklerinin tıklattırılacağını yeniden Kulhari belirliyordu.

SIZAMADIKLARI TELEFON İÇİN HIRSIZLIK VE GASP
MOSSAD’ın MİT’e yakalanmamak için çok karmaşık metodlar geliştirdiği tespit edildi. İsrail’e çalışan Halepli şebeke üyeleri Muhammed Filli ve Abdullah Fellaha tarafından Kağıthane’deki Trend GYO isimli şirketin Suriyeli yönetim kurulu lideri Hisham Younis Yahya Qafisheh’in ofisinin keşif yapılması, Qafisheh’in kullandığı telefonun gasp edilmesi olayının planlanması, tekrar Başakşehir’deki bir sitede hırsızlık yapılarak bilgisayarların ve dokümanların çalınmasının gerçekleştirildiği öğrenildi. Filli ve Fellaha’nın İstanbul’da Mısır’lı muhalif bir gazetecinin takip edilmesi, Fatih’te bir tıp merkezinde Mısırlı bir hekimin takip edilmesi, Fatih Aksaray’da faaliyet yürütülen bir döviz ofisinde Mısır’lı çalışanın takip edilmesi, Beyaz Eller İsimli Derneğin takip edilmesi üzere faaliyetleri gerçekleştirdiği öğrenildi.

MOSSAD TAYLAND’DA EĞİTİM MERKEZİ KURMUŞ
İsrail İstihbaratı ortalarında Türkler’in de olduğu birçok casusu üç etaplı istihbari gizlenme metodları kullanarak birinci adım olan ve vizesiz gidilebilen Sırbistan üzerinden Dubai’ye, sonra üçüncü adım olarak Tayland’ın başşehri Bangkok’a gizlice turistik seyahat ettiriyordu. İstihbarat eğitimine yollanan casusların İstanbul çıkışlı seyahati üçüncü kent olan Bangkok’ta sonlanıyordu. Tayland’a gizli kurulu Mossad eğitim merkezine götürülen firari casuslardan Okan Albayrak isimli bir Türk’e, istihbari rapor yazma, takip tarassut yapma, İKK önlemleri çerçevesinde MİT ve öteki istihbarat servislerinden kaçma ve kurtulma tekniği, foto dokümante etme, İstihbari müşahede ve tahlil, araçlara uydu takip GPS aygıtı yerleştirme bahislerinde birebir teknik ve taktik istihbarat eğitimi veriliyordu.

5 KADEMEDE AJANLIK EĞİTİMİ
Ajanlık faaliyetleri 5 başka evreden oluşturularak ‘uzaktan operasyon eğitimi’ kademe kademe yaptırılıyor. 5’inci evreye geçmiş istihbarat elemanları yurtdışı ülkelerine gizlice gönderilip profesyonel istihbaratçı olarak eğitiliyordu. MİT, Mossad tarafından İstanbul’da eleman yapılan birtakım Lübnanlı ve Suriyeliler’in Beyrut’taki Haret Hreik bölgesine keşif ve istihbarat emelli yollandığını saptadı. Lübnan Hizbullahı’nın yerleştiği bir binanın tam koordinatlarının alınması ve gaye binanın 3. katının içerisinde bulunan Hizbullah’a mensup üst seviye askeri ve siyasi isimlerin kimliklerinin tespitinin yapılması üzere milletlerarası faaliyetlerin de yapıldığını tespit etti.

YURTDIŞI OPERASYON TAKIMI KURMUŞLAR
MİT ayrıyeten, Mossad’ın İstanbul’da elemanı yaptığı Arap kökenli casusları, başta Lübnan ve Suriye’ye istihbarat toplama ve SİHA’larla operasyon yapılacak nokta pozisyonların belirlenmesi için gönderildiğini tespit etti. Kelamda Malezya, Endonezya ve İsveç’te kurulu farklı iş kollarına bağlı ofislerin kurulduğu öğrenildi. Aslında tüm operasyonlar İsrail’in başşehri Tel Aviv’den yönetiliyordu. Evvel beyaz olarak isimlendirilen düzmece takipler olan cami, kilise, Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı üzere turistik yerlerin fotoğraflanması yaptırılarak saha elemanlarının yetenekleri ve bağlılıkları ölçülerek bir üst evreye çıkarılıyor.

ŞAM’DA İSTİHBARAT KEŞFİ
9 farklı hücre başkanından olan gerçek kimliği tespit edilemeyen ve İsrail’de ikamet eden “Abdulla Qassem” kod isimli Mossad görevlisinin, kendisini İsveç’te yaşayan Ürdün’lü bir Arap olarak tanıttığı, internetten Şam’ın Kudsiye bölgesinde stratejik kıymete haiz bir binanın güvenlik düzeyinin tahlil edilmesi ve ayrıntılı fotoğraflanması için Zeyd Saadeddin isimli kişiyi görevlendirdiği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir